Blog   Nezařazené   Lamino, dýha nebo masiv?

Lamino, dýha nebo masiv?

 

Docela často se setkáváme s klienty, kteří přijdou se zájmem o nový nábytek, ale neví, jaký materiál zvolit… jaký materiál má jaké výhody a nevýhody, která varianta je odolnější, která levnější a proč.

…pojďme se mrknout na materiály trošku zblízka a vysvětlit si co a jak…

 

LTD – Lamino

 

Vyrábí se polepením dřevotřísky speciálním dekoračním laminovacím papírem, který je následně zalit melaminovou pryskyřicí. Dostupný je ve spoustě dekorů. Vyrábějí se jednobarevné (unidekory), nebo v mnoha dezénech s povrchem: hladkým, matným, perlička, struktura dřeva i lesklé. Nejpoužívanější tloušťka je 18 mm. Velmi používaný materiál díky své nízké ceně.  Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti.

Hrany se dříve vyráběly pouze z melaminového papíru. Trendem poslední doby jsou plastové hrany, označované ABS. Jsou odolnější než hrany papírové. Lepší jsou samozřejmě ABS plastové. Je ale lepší vidět nábytek od výrobce pár let starý. Často se stává, že výrobci nemají kvalitní přilepovací stroje a hrana se po nějaké době odlepuje. V tomto případě je mnohem lepší papírová-melaminová hrana ručně přilepená.

 

 

Dýha

 

Dýha je tenký plátek opravdového masivního dřeva. Po nalepení na dřevotřísku nebo MDF vzniká velmi dobrý materiál, který je levnější než masivní dřevo a vypadá jako masivní dřevo. Nábytek dýhovaný musí být podle směrnice právě tak pevný jako nábytek z tvrdého masivního dřeva.  Dýhováním se dosahuje zvýšení užitné hodnoty méně kvalitního materiálu, ať už přírodního nebo průmyslového, jako jsou dřevotřískové desky, laťovky a desky MDF. Nevýhodou je možnost odlupování jednotlivých listů dýhy od podkladu. Zadýhované desky jsou poměrně tvarově stabilní (na rozdíl od masivního dřeva). Povrch je nutné upravit lakováním transparentními laky nebo mořením. Moderní jsou úpravy napouštění různými oleji atp..

Dýha se udržuje v rámci odpovídající péče o nábytek. Není ale dobré vystavovat dýhu přímému slunečnímu záření, působení alkoholu a velkým výkyvům v teplotách. V případě poškození dýhy se provádí oprava podlepením, v případě vylomení dýhy vsazením nového kusu, přebroušením v případě poškození povrchové úpravy.

Cenově bývá dýhovaná deska srovnatelná s masivní deskou.

 

Dýhovaný stůl Permon od Briku

 

Masiv

 

Co je to masiv asi všichni moc dobře víme. Je to kus čistého dřeva bez jakýchkoliv nalepenin na nějaké desce. Čisté, krásné přírodní dřevo ale jak je to s povrchovými úpravami? Můžeme si zvolit povrchovou úpravu osvědčeným klasickým lakem, nebo také moderní způsob povrchové úpravy olejem.

Většina výrobců již nabízí obě dvě varianty povrchové úpravy. Nejjednodušší asi bude si vypsat výhody a nevýhody ke každému z nich.  


Olejová úprava

+ Výhody

  • Lze cítit jemně strukturu dřeva, protože na rozdíl od laku nevzniká na dřevě žádný tzv. film a vsákne se krásně hlouběji do dřeva, díky tomu může dřevo dýchat a je dostatečně chráněno, zároveň se zvýrazní i jeho přirozená kresba. Další výhodou je ekologický faktor. Oleje jsou vyráběny z čistě přírodních surovin, nejčastěji ze včelího vosku. Povrch dřeva upravený olejem je zcela matný.
  • Nižší cena.

 

 Nevýhody

  • Vyžadují větší péči. Ideální je použití ochranných prostředků na údržbu dřeva (např. Pronto nebo jiné přípravky). 
  • Povrch ošetřený olejem má také menší odolnost případnému mechanickému poškození, např. odření.


Lakovaná úprava

+ Výhody

  • Povrch je odolnější jakémukoli mechanickému namáhání nebo poškrábání. Lak vytvoří na povrchu dřeva ochrannou vrstvu tzv. film, která tento povrch zcela uzavře. Na dotek je pak lakovaný povrch zcela hladký, struktura dřeva není patrná. Vzhledově je lakovaný povrch spíše polomatný s drobnými odlesky světla.
  • Nevyžaduje vůbec žádnou údržbu.

 

 Nevýhody

  • Dražší než olej